Jakie opony wybrać?

wpis w: Porady | 0

Całoroczne/wielosezonowe czy jednak sezonowe tzn. zimowe i letnie?

Opona jest trzecim najszybciej obracającym się elementem samochodu i jedynym, który ma kontakt z drogą, dlatego opony mają bardzo duży wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.Zastanówmy się zatem, które opony wybrać czy całoroczne/wielosezonowe czy jednak sezonowe tzn. zimowe i letnie?

Opony całoroczne zyskują coraz bardziej na popularności zarówno w Polsce jak i w całej Europie (może poza krajami skandynawskimi). Opony wielosezonowe jednak nie każdemu posłużą tak samo, dlatego warto rozważyć argumenty za i przeciw.

1. Koszty w przypadku opon całorocznych mogą być mniejsze – wynika to z faktu, że nie trzeba ich zmieniać co pół roku, magazynować, a jedynie dbać o odpowiednie ciśnienie powietrza i wyważenie.

2. Opony całoroczne specyfiką są bardziej podobne do zimowych – nawet zgodnie z prawem i homologacją to ten sam typ ogumienia.

3. Opona wielosezonowa nie sprawdzi się tak dobrze latem, jak letnia — zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni, ale dobrej klasy opony całoroczne mogą być wyraźnie lepsze latem niż kiepskie opony letnie, a już na pewno będą dużo lepsze od zimowych.

4. Opona całoroczna zużyje się wyraźnie szybciej, jeśli dużo jeździmy szczególnie dynamicznie – wtedy może okazać się, że już po 2-3 latach takie gumy będą nadawały się do wymiany.

Podsumowując: opony całoroczne nie są rozwiązaniem idealnym, ale dla wielu kierowców w zupełności wystarczającym, w szczególności:

● to rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w regionach zurbanizowanych, w których drogi są zadbane, regularnie odśnieżane, a kierowcy pokonują mniejsze dystanse,- jak pokazały testy, modele

● opony całoroczne przeznaczone są do raczej spokojniejszego stylu jazdy,

● opony wielosezonowe sprawdzą się bardziej u kierowców, którzy nie robią dużych przebiegów (maks. 5-10 tys. rocznie) i nie jeżdżą z dużymi prędkościami.